Chcesz szyć ubrania profesjonalnie, czy tylko dla siebie i swojej rodziny? W trakcie szycia spotkasz się z konstrukcją odzieży – nieodzowny element powstawania ubrań. Lepiej poznać podstawy juz teraz.
Po co szyjemy ubrania?
Ubrania powstały po to by chronić nas przed chłodem czy deszczem. Z czasem ubrania stały się wyznacznikam statusu społecznego. Tworząc ubrania trzeba pamiętać, że ubrana osoba ma wyglądać proporcjonalnie, estetycznie i modnie. Ubranie nie tylko nas chroni. Ma nas upiększać, tuszować nasze wady. Zakładając piękną suknię często spełniamy nasze bardziej lub mniej ukryte marzenia. Tak bywa w przypadku sukien dla pań młodych. Szycie ubrań jest na pograniczu techniki i sztuki. Dobrze skrojone i wykonane ubranie może poprawić sylwetkę, a zatem pewność siebie noszącego. Jednak źle wykonane ubranie zrazi potencjalnego kupca na długi czas.
Czym jest konstrukcja?
Konstrukcja to przełożenie na kartkę papieru wymiarów człowieka. Takie przełożenie pozwala na wycięcie z materiału ubrania, które następnie nabiera przestrzennej formy poprzez szycie. Na początku widząc konstrukcje wydaje się, że jest to tylko zbiór lini. Ciężko się zorientować skąd się biorą oznaczenia, co znaczą i dlaczego wygląda to tak, a nie inaczej. Sama na początku tak miałam. Dopiero gdy zaczęłam sama rysować konstrukcje, a następnie szyć to co narysowałam, zrozumiałam o co w tym chodzi. Teraz to niektóre konstrukcje rysuje z pamięci. Oczywiście musze sprawdzać wymiary konkretnych linii, ale kolejność rysowania znam już na pamięć.
Modelowanie odzieży
Tworzenie konstrukcji to jednak nie wszystko. Istnieje jeszcze modelowanie odzieży. Konstrukcja pozwala na narysowanie podstawowych elementów odzieży – tych najprostszych i najbardziej klasycznych. Modelowanie pozwala na przekształcenie rysunku na to co chcemy. Naszą bazą wyjściową jest narysowana konstrukcja. Zmieniając ją uzyskamy ciekawe efekty. Jednak podczas modelowania trzeba pamiętać by podstawowe wymiary się zgadzały – inaczej to co zrobimy nie nada się do noszenia. Pamiętam jak kiedyś ktoś mnie zapytał jak uszyłam jedną sukienką. Osoba ta nie wiedziała jak doszłam z prostej konstrukcji bluzki do tak skomplikowanej sukienki tylko i wyłącznie ją przekształcając.
Na czym polega praca konstruktora?
Praca konstruktora czy krawca miarowego ma w sobie coś z rzeźbiarstwa.Wykorzystując elementy odzieży kształtujemy przecież sylwetkę. Przygotowując konstrukcje i formy odzieży musimy sobie wyobrazić jaki będzie efekt końcowy. Co powstanie z przygotowanych płaskich elementów na sylwetce ludzkiej. Przyszły projektant, konstruktor czy osoba, która ma zamiar zajmować się krawiectwem miarowym powinna znać budowę człowieka, podstawy anatomii i podstawowe zagadnienia związane z rysowaniem konstrukcji.
Szycie dla siebie – rada
Jeśli mamy w planach szycie tylko na własny użytek warto stanąć przed lustrem i zrobić rachunek sumienia. Absolutnie nie chodzi o to, żeby powiedzieć sobie – jestem brzydka i nic mi nie pomoże. Pamiętajcie tak nie wolno. Dobry ciuch i makijaż potrafi zdziałać cuda. Stajemy przed lustrem i zaczynamy od tego co mamy najładniejsze, i które elementy sylwetki chcemy pokazać. Po kolei: ładna szyja, ramiona, dekolt, biust, wcięcie w talii , biodra, nogi, kolana, łydki, kostki. Zaufajcie mi, nawet dobre wyeksponowanie nadgarstków i dłoni potrafi czynić cuda. Jak już znajdziemy te lepsze cechy (obowiązkowo) szukamy tego co chcemy ukryć lub poprawić.
Dalej zastanawiamy się jakie rzeczy chętnie nosimy, w czym się dobrze czujemy i dlaczego. Co w nich można zmienić według powyższych wytycznych. Na końcu wyobrażamy sobie ciuch swoich marzeń. Analizujemy go również pod tym względem co pokaże, co ukryje, jakie elementy modelu wykorzystać, co podkreślić krojem, wzorem, materiałem.